İnsan ve Çevre Sürekli Etkileşim Halinde

Aksaray Üniversitesinde (ASÜ) Yeşil Doğa Derneği ve Çevre Mühendisliği Bölümü iş birliği ile “Çevre Ödülleri” isimli bir program düzenlendi. Programda çevre temalı proje ve uygulamalara katkı sunan öğrenciler ile kurum ve kuruluş temsilcilerine belge ve plaket takdiminde bulunuldu.

Törende konuşan ASÜ Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş, çevrenin insanlarla sürekli etkileşim halinde olduğunu söyledi. İnsan çevreye nasıl davranıyorsa çevrenin de insana aynı biçimde karşılık verdiğini ifade eden Arıbaş, “Nasıl ki bir insan karşısındaki insana davrandığı şekilde karşılık görüyorsa, çevre de insanlara kendisine davranıldığı gibi davranıyor. Biz çevreye dost olursak çevre de bize dost olur; biz çevreye hoyratça davranırsak o da bize aynı şekilde davranır. Depremeler, erozyonlar, seller, kuraklıklar, açlık… Çevreye davranışımızın karışlığını farklı biçimlerde görüyoruz. Yani başımıza gelenler aslında kendi yaptıklarımızdır. Bunlar üzerine çok daha derin şekilde düşünmemiz, akıl yürütmemiz, çaba sarf etmemiz gerekiyor. Benzeri toplantılar da bu amaca hizmet etmeyi sağlıyor” diye konuştu. Etkinlikte, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Örün ve Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hatim Elhatip birer akademik sunum gerçekleştirdi. Yeşil Doğa Derneği Başkanı Abdülkadir Ay da tek amaçlarının bölgesel kalkınmaya katkı sunmak olduğunu belirterek, dört ilde şubelerinin olduğunu iletti.

Etkinlik, yapılan konuşmaların ve çevre temalı çeşitli proje ve uygulamalarla öne çıkan öğrenciler ile kurum-kuruluş temsilcilerinin belge ve plaketlerini almasıyla tamamlandı.

5335