Yenilenme ve Farkına Varmanın Kapısı: Kadir Gecesi

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Kadir Gecesi’nin af, kurtuluş, yeni bir nazar ile âleme bakma ve yeni bir istikamet kazanma adına büyük fırsatlar içeren özel bir gece olduğunu söyledi.

Yazılı bir açıklamayla Kadir Gecesi’ni kutlayan Rektör Şahin, hidayet yüklü kitabımız Kur’an-ı Kerim’in bu gece nazil olduğunu anımsattı. Doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden, kalbi nefisten,  imanı küfürden ayıran Kur’an-ı Kerim’in bir hayat rehberi olduğunu söyleyen ASÜ Rektörü, Kadir Gecesi’nin bu hayat rehberinin kuşatıcı mesajlarına erişmek, onu anlamak ve gelecek şuurunu iman ile inşa etmek için kıymeti çok büyük bir dönüm noktası olduğunu kaydetti. Bu gecenin yenilenme ve farkına varma gecesi olduğuna dikkat çeken Şahin, “Rahmet ve bereketin yeryüzünü sardığı, duaların kabul olduğu, af dileklerinin geri çevrilmediği, niyaz ve yakarışların kalpleri yumuşattığı bu güzel gece, bütün bir ömrü hayırlı kılacak sonsuz kurtuluş reçetesini de ihtiva etmektedir. Kulluk bilincinden kopmadan, samimiyet ve gerçeği bulma gayreti ile Ramazan Ayı boyunca zihnimizi ve ruhumuzu inşa eden manevi birikimi hayatımızın her anına yaymalı, hatalardan arınmalı, kimliğimizi hakikat nazarı ile yeniden keşfetmeli, Kadir Gecesi’nin bu manada sunduğu eşsiz fırsatlardan en iyi şekilde istifade etmeliyiz” dedi. Sözlerinin son bölümünde, İslam’ın ilk kıblesi olan selam yurdu Kudüs’ün ve Müslümanların maruz kaldığı saldırıyı kınayan Rektör Şahin, “Hiç bir kutsala saygısı olmayan, vicdandan uzak vahşi saldırılar Ramazan Bayramına yaklaştığımız şu günlerde yüreklerimizi burktu. Bu gece ve her daim tüm dualarımız kardeşlerimizle birlikte olacak” dedi.

Prof. Şahin, açıklamasını şu şekilde tamamladı: “En başta ASÜ ailesi olmak üzere tüm şehrimizin, ülkemizin ve İslam âleminin Kadir Gecesini kutluyor, hayırla bayrama erişmeyi yüce Allah’tan niyaz ediyoruz.”

2060