Kurban Bayramı Bir İyilik İklimidir

Aksaray Üniversitesinde (ASÜ) Kurban Bayramı münasebetiyle bir bayramlaşma töreni düzenlendi. Yeni Sosyal Tesis Kabul Salonu’ndaki törene idari ve akademik personeller katıldı.

Tüm katılımcılarla bayramlaşan ve kısa süreli hasbihal eden Rektör Prof. Dr. Alpay Arıbaş, bayramların dini, sosyal ve kültürel bakımlardan bireylerin zihin dünyasında çok özel bir noktada durduğunu belirtti. Kapsayıcı muhtevasıyla huzur, rahmet ve neşe vesilesi olan bayramların sadece bir tatil fırsatı gibi değerlendirilmemesi gerektiğini belirten Arıbaş, bunun eksik bir yaklaşım olacağının altını çizdi. Bayramın teşrifiyle gönüllere merhamet, dillere nezaket ve hanelere bereketin geldiğini; hastalıkların şifaya, hasretlerin vuslata ve şerlerin hayra dönüştüğünü söyleyen ASÜ Rektörü, “Sadece Allah’ın rızasına erişebilmek gayesiyle dünyalık nimetlerden vazgeçebilmek olan kurban sadakattir, teslimiyettir, adanmışlıktır.  Kurban, paylaşmak ve kardeşinin çaresizliğini çareye, hüznünü sevince, karanlığını aydınlığa çevirmektir. Kurban, birlik ve beraberlik içinde zorlukları kolaylığa, darlıkları varlığa, ihmalleri ihyaya dönüştürmektir” diye konuştu. Bir iyilik iklimi olan Kurban Bayramı’nın yeni sevinçlerin, mutlulukların ve saadetlerin inşasının vesilesi olduğuna da dikkat çeken Prof. Dr. Alpay Arıbaş, dostlukların pekişmesi, merhametin yayılması ve güzelliklerin çoğalması dileklerinde bulundu. ASÜ Rektörü, törende yaptığı konuşmasının son bölümünde kampüste yürütülen kimi çalışmalar ve planlamalar hakkında bilgiler de verdi.

ASÜ üst yönetiminin de katıldığı bayramlaşma törenindeki konuşmasını Rektör Arıbaş, şu sözlerle tamamladı: “Başta ASÜ ailesi olmak üzere tüm şehrimizin, ülkemizin ve İslam âleminin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor, yeni bayramlara birlik, dirlik ve sağlık içinde erişmeyi niyaz ediyoruz.”  

6289