ASÜ Veteriner Fakültesi Bu Yıl 43 Mezun Verdi

12 yıl önce kurulan Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Veteriner Fakültesi altıncı kez mezuniyet sevinci yaşadı. Okul, bu yıl verdiği 43 mezun için Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’nda bir tören düzenledi. Öğrenciler, aileleri ve akademisyenlerin katıldığı törende gurur, sevinç ve hüzün bir arada yaşandı.

“Öğrencilerimiz Kendilerini Sürekli Geliştirmeli” 

Etkinliğin açılışında bir selamlama konuşması yapan ASÜ Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş, beş yıl önce büyük bir heyecan içinde okula kayıtlarını yaptıran öğrencilerin zorlu bir yolculuğun ardından mezuniyet gününe eriştiklerini söyledi. Veteriner ilminin diğer pek çok bilim dalına öncülük yaptığını ve bilimsel sürecin gelişimine hizmet ettiğini söyleyen Rektör Arıbaş, veterinerliğin pek çok meslekten yaklaşık iki asır önce başlayan bir çalışma alanı olduğunu, bu minvalde akademik yönünün de çok köklü bir noktada yer aldığını ifade etti. Hekimlik yapabilmek için duygu dünyası zenginliğine ve başka insanların derdiyle dertlenebilecek bir bakış açısına sahip olmak gerektiğinden söz eden Prof. Dr. Alpay Arıbaş, başarının bu anlayışlarla birlikte gelebileceğini belirtti. Hekimliğin çileyi göğüsleme, yoğun çalışma, fedakârlık, merhamet ve sevgi gerektiren bir iş olduğunu vurgulayan ASÜ Rektörü, öğrencilere şöyle seslendi: “Böyle bir mesleğin mensubu olmaktan dolayı ne kadar gurur duysanız azdır. Göreviniz sadece hayvanların sağlığıyla ilgilenmek ve acısını dindirmek demek değil. Sizler insan sağlığı, toplum sağlığı, çevre sağlığı ve gıda sağlığı gibi alanlarda da her daim başköşede olacaksınız. Bu mesleği yürütebilmeniz için her zaman teknolojiyi ve bilimsel gelişmeleri yakından takip etmeniz gerekiyor. Sadece bunlar da yetmez; etik kurallara uygun davranacaksınız, meslektaşlarınızla ve size başvuran insanlarla iyi ilişkiler içinde olacaksınız, kendinizi sürekli yenileyeceksiniz. Bizim de kapılarımız sizlere her zaman açık. ASÜ ve Veteriner Fakültesi her daim sizin eviniz.”

“Mesleği Genç Hekimler Daha İleriye Taşıyacak” 

Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tahir Karaşahin ise altıncı dönem mezunlarını vermenin heyecanı içinde olduklarını söyledi. Akademik olarak veteriner eğitiminin tarihsel gelişimine dair bilgiler paylaşan Karaşahin, öğrencilere, ailelerine ve akademisyenlere teşekkür ettiği konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Ailelerimiz büyük emeklerle evlatlarını yetiştirdi ve bizlere emanet etti. Artık onları topluma hizmet etme sürecine uğurlamanın vakti geldi. Evlatlarınızla, genç veteriner hekimlerle ne kadar iftihar etseniz azdır. Sevgili öğrencilerimiz, genç meslektaşlarımız; sizler hayvan, çevre ve insan sağlığı açısından kutsal olan bir mesleğin temsilcileri oldunuz. Beş yıl gibi uzun bir süreçte zor bir eğitimden geçtiniz. Sizlerin yetişmesinde hocalarınızın çok büyük emekleri var. Onlara ayrıca teşekkür ediyoruz. Almış olduğunuz ilmi terbiye, bilgi ve beceriyle mesleğimizi daha ileri seviye taşıyacağınızdan, vatana ve millete en iyi şekilde hizmet edeceğinizden kuşkumuz yok. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.” Törende Aksaray İl Tarım ve Orman Müdürü Nejdet Demir ve Aksaray Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Önder Yıldız da kısa birer konuşma yaparak öğrencileri tebrik etti. Veteriner Fakültesinin altıncı dönem birincisi Özkan Taşkın oldu. Yapılan konuşmaların ardından ilk olarak dönem derecesi yapan öğrenciler sahneye geldi; başarı belgelerini ve diplomalarını aldı. Daha sonra ise diğer öğrenciler sahneye geldi ve belgelerini alarak mezuniyet sevinci yaşadı. Bilimsel proje üretiminde başarı gösteren öğrencilere belgelerinin takdim edildiği programda mini bir dinleti de sunuldu.

Tören, meslek yemininin edilmesi ve fakülte binası önünde mezun öğrencilerin kep atmasıyla tamamlandı.

5356